Aircraft 511 Data
10
aircraft records found
511
1994 MBB Bo-105CBS, c/n Not found 511
Airframe Info
| Manufacturer | MBB |
| Model | Bo-105CBS Search all MBB Bo-105CBS |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | Not found 511 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20B |
Aircraft
| Registration Number | 511 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Bahraini Naval Force |
| Address |
, Bahrain |
511
1980 McDonnell Douglas F-15C, c/n 808/044
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | F-15C Search all McDonnell Douglas F-15C |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 808/044 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
Aircraft
| Registration Number | 511 |
| Current Status | Written off August 28, 1988 |
| Delivery Date | 1983-03-17 |
Owner
| Owner | Royal Saudi Air Force |
| Address |
, Saudi Arabia |
511
1966 Hughes OH-6A Cayuse, c/n 0301/1078
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | OH-6A Cayuse Search all Hughes OH-6A Cayuse |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 0301/1078 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T63-A-5A rated at 317 shp |
Aircraft
| Registration Number | 511 |
| Current Status | Written off on March 24, 1971 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Nicaragua |
| Address |
, Nicaragua |
511
2-FH
Dassault Mirage 2000B, c/n 119
Latest photos of 511
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000B Search all Dassault Mirage 2000B |
| Construction Number (C/N) | 119 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 511 |
| Alternative Code/Name | 2-FH |
| Current Status | Crashed on February 12, 2002 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
511
Dassault Mirage F.1B, c/n 511
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1B Search all Dassault Mirage F.1B |
| Construction Number (C/N) | 511 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9C-3 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 511 |
| Current Status | Storage at Châteaudun Air Base |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
511
Sukhoi Su-22M-4, c/n 36511
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-22M-4 Search all Sukhoi Su-22M-4 |
| Construction Number (C/N) | 36511 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Lyulka AL-21 |
Aircraft
| Registration Number | 511 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | National Museum of History |
| Address |
Sofia, Bulgaria |
511
PZL-Mielec Lim-5P, c/n 1D0511
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | Lim-5P Search all PZL-Mielec Lim-5P |
| Construction Number (C/N) | 1D0511 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1F |
Aircraft
| Registration Number | 511 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Aviation Challenge Park |
| Address |
Huntsville, Alabama United States |
511
Mil Mi-4A, c/n 15114
Latest photos of 511
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-4A Search all Mil Mi-4A |
| Construction Number (C/N) | 15114 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | 511 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | polish air force |
| Address |
, Poland |
511
Eurocopter AS-565SA Panther, c/n 6511
Latest photos of 511
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-565SA Panther Search all Eurocopter AS-565SA Panther |
| Construction Number (C/N) | 6511 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 2C |
Aircraft
| Registration Number | 511 |
| Current Status | Active with 36 Flotille |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
511
PZL-Mielec Lim-6R, c/n 1J-0511
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | Lim-6R Search all PZL-Mielec Lim-6R |
| Construction Number (C/N) | 1J-0511 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 511 |
| Current Status | On US register as N6953X |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |