Aircraft 56-6942 Data
1
aircraft record found
56-6942
1956 Doak 16 (VZ-4), c/n 1
Latest photos of 56-6942
Airframe Info
| Manufacturer | Doak |
| Model | 16 (VZ-4) Search all Doak 16 (VZ-4) |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming |
Aircraft
| Registration Number | 56-6942 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | United States Army Transportation Museum |
| Address |
Washington Blvd. Ft. Eustis, Virginia 23604 United States |
User contributed data
| Empty Weight | 2,400 lb (by Daniel L. Berek on 2009-09-12 04:00:00) |
| Thrust or HP | 1,000 hp (by Daniel L. Berek on 2009-09-12 04:00:00) |
| Service ceiling | 12,000 ft (3657 m) (by Daniel L. Berek on 2009-09-12 04:00:00) |
| Max Range | 250 miles (by Daniel L. Berek on 2009-09-12 04:00:00) |
| Cruise speed | 175 mph (by Daniel L. Berek on 2009-09-12 04:00:00) |
| Max speed | 230 mph (by Daniel L. Berek on 2009-09-12 04:00:00) |
| Overall Length | 32' (by Daniel L. Berek on 2009-09-12 04:00:00) |
| Overall Height | 10' 1" (by Daniel L. Berek on 2009-09-12 04:00:00) |
| Gross Weight | 3,300 lb (by Daniel L. Berek on 2009-09-12 04:00:00) |
| Wing Span | 25' 7" (by Daniel L. Berek on 2009-09-12 04:00:00) |