Aircraft 569 Data
5
aircraft records found
569
2005 Gulfstream Aerospace GV SP (G550) Eitam, c/n 5069
Latest photos of 569
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GV SP (G550) Eitam Search all Gulfstream Aerospace GV SP (G550) Eitam |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 5069 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce BR710-C4-11 |
| Also Registered As |
N969GA
Manufacturer Registration
|
Aircraft
| Registration Number | 569 |
| Mode S (ICAO24) Code | 738A4D |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
Nevatim Air Base, Israel |
569
1963 Mil Mi-4A Hound, c/n 13146
Latest photos of 569
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-4A Hound Search all Mil Mi-4A Hound |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 13146 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Shvetsov ASh-82V |
Aircraft
| Registration Number | 569 |
| Current Status | De-Registered |
| Registration Cancel Date | 1979-12-01 |
Owner
| Owner | East German Air Force |
| Address |
Berlin, Germany |
User Comments
Admin w. Leo Larsen, 2015-06-03 07:04:04
This ex East German Air Force Hound carries two serials with 569, its correct identity, on the port side and 'fake' 565 on the other. Initially with the NVA HG-31 later 34 helicopter squadron at Bandenburg-Briest before being decomissioned and used as a training airframe at OHS Bautzen. Initially gifted to the Luftwaffenmuseum at Uetersen and then transferring to Berlin-Gatow EDUG in the mid-nineties.
569
F-ZJCS
Cessna 310R II, c/n 310R0569
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310R II Search all Cessna 310R II |
| Construction Number (C/N) | 310R0569 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-470 |
Aircraft
| Registration Number | 569 |
| Alternative Code/Name | F-ZJCS |
| Current Status | On active CEV service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
569
4-AQ
Dassault Mirage IIIE, c/n 569
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage IIIE Search all Dassault Mirage IIIE |
| Construction Number (C/N) | 569 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9C-3 |
Aircraft
| Registration Number | 569 |
| Alternative Code/Name | 4-AQ |
| Current Status | Written off December 22, 1975 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
569
Northrop F-5A Freedom Fighter, c/n N.7017
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5A Freedom Fighter Search all Northrop F-5A Freedom Fighter |
| Construction Number (C/N) | N.7017 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-13 |
| Also Registered As |
10569
Preserved at Agios Georgios
|
Aircraft
| Registration Number | 569 |
| Current Status | To Greece on August 27, 1986 |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
Ørland Main Air Station, Norway |