Aircraft 57 Data
20
aircraft records found
57
1988 Bacau Yak-52, c/n 888615
Airframe Info
| Manufacturer | Bacau |
| Model | Yak-52 Search all Bacau Yak-52 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 888615 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko Vedeneyev M-14P |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status | De-registered,DOSAAF |
Owner
| Owner | DOSAAF |
| Address |
, Russian Federation |
User Comments
Malcolm Clarke, 2010-06-16 04:00:00
Both images are incorrect!
The first is Canadair CF-5A Freedom Fighter 116757, code 57, cn 1057.
The second is Antonov An-24VSR code 57
The first is Canadair CF-5A Freedom Fighter 116757, code 57, cn 1057.
The second is Antonov An-24VSR code 57
57
1947 Stampe-Vertongen SV-4C, c/n 57
Airframe Info
| Manufacturer | Stampe-Vertongen |
| Model | SV-4C Search all Stampe-Vertongen SV-4C |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 57 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Renault 4PO3 |
| Also Registered As |
G-BKRK
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status | Withdrawn from service 1967 |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Naval Aviation) |
| Address |
, France |
57
1945 Supermarine Spitfire LF.IXe, c/n 17-1351
Airframe Info
| Manufacturer | Supermarine |
| Model | Spitfire LF.IXe Search all Supermarine Spitfire LF.IXe |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 17-1351 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Merlin 66 |
| Also Registered As |
4X-FOG
Museum exhibit
|
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Israeli Air Force Museum |
| Address |
, Israel |
57
IAR IAR-316B Alouette III, c/n 113
Airframe Info
| Manufacturer | IAR |
| Model | IAR-316B Alouette III Search all IAR IAR-316B Alouette III |
| Construction Number (C/N) | 113 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Artouste IIC6 |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fortele Aeriene Romane (Romanian Air Force) |
| Address |
, Romania |
57
Antonov An-24PRT, c/n 8910609
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-24PRT Search all Antonov An-24PRT |
| Construction Number (C/N) | 8910609 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-24A |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Russian Air Force |
| Address |
Engels Air Base, Russian Federation |
57
Sukhoi Su-27A, c/n 36911031411
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-27A Search all Sukhoi Su-27A |
| Construction Number (C/N) | 36911031411 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Saturn/Lyulka AL-31F |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Ukraine |
57
Tupolev Tu-22M3, c/n 20106726
Airframe Info
| Manufacturer | Tupolev |
| Model | Tu-22M3 Search all Tupolev Tu-22M3 |
| Construction Number (C/N) | 20106726 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Kuznetsov NK-25 |
| Also Registered As |
96
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Ukrainian Air Force |
| Address |
, Ukraine |
57
Dassault Mystere IA, c/n 57
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mystere IA Search all Dassault Mystere IA |
| Construction Number (C/N) | 57 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
57
Nord 3202, c/n 57
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | 3202 Search all Nord 3202 |
| Construction Number (C/N) | 57 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Potez 4D34 260hp |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status | Stored |
| Delivery Date | 1998-03-00 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Paris-Le Bourget, France |
57
2-ET
Dassault Mirage 2000-5F, c/n 257
Latest photos of 57
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000-5F Search all Dassault Mirage 2000-5F |
| Construction Number (C/N) | 257 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Alternative Code/Name | 2-ET |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
57
Dassault Super Etendard, c/n 63
Latest photos of 57
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Super Etendard Search all Dassault Super Etendard |
| Construction Number (C/N) | 63 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 8K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
Landivisiau, France |
57
57-JL
Sud SE.3130 Alouette II, c/n 1071
Airframe Info
| Manufacturer | Sud |
| Model | SE.3130 Alouette II Search all Sud SE.3130 Alouette II |
| Construction Number (C/N) | 1071 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Artouste IIC6 |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Alternative Code/Name | 57-JL |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Espaces Aéro Lyon Corbas |
| Address |
Lyon, France |
57
Breguet 1150 Atlantic, c/n 57
Airframe Info
| Manufacturer | Breguet |
| Model | 1150 Atlantic Search all Breguet 1150 Atlantic |
| Construction Number (C/N) | 57 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tyne 21 |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status | Withdrawn from sevice |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
57
Antonov An-2T, c/n 1G194-57
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-2T Search all Antonov An-2T |
| Construction Number (C/N) | 1G194-57 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Shvetsov ASh-62IR radial |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status | Stored |
Owner
| Owner | Fortele Aeriene Romane (Romanian Air Force) |
| Address |
Boboc Air Base, Romania |
57
Kamov Ka-27PS Helix, c/n 88605
Airframe Info
| Manufacturer | Kamov |
| Model | Ka-27PS Helix Search all Kamov Ka-27PS Helix |
| Construction Number (C/N) | 88605 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117V |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Russian Naval Aviation |
| Address |
, Russian Federation |
57
8-MT
Dassault MD-454 Mystère IVA, c/n 57
Latest photos of 57
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | MD-454 Mystère IVA Search all Dassault MD-454 Mystère IVA |
| Construction Number (C/N) | 57 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Hispano-Suiza Verdon 350 |
| Also Registered As |
57 ALA
displayed at PIMA Air Museum
|
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Alternative Code/Name | 8-MT |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Imperial War Museum |
| Address |
Duxford, United Kingdom |
57
Breguet SP-13A Atlantic, c/n 57
Airframe Info
| Manufacturer | Breguet |
| Model | SP-13A Atlantic Search all Breguet SP-13A Atlantic |
| Construction Number (C/N) | 57 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
57
188-ET
Dassault Mirage 2000-5F, c/n 257
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000-5F Search all Dassault Mirage 2000-5F |
| Construction Number (C/N) | 257 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Alternative Code/Name | 188-ET |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 188, Ambouli Djibouti |
57
13-TD
Fouga CM-170 Magister, c/n 57
Latest photos of 57
Airframe Info
| Manufacturer | Fouga |
| Model | CM-170 Magister Search all Fouga CM-170 Magister |
| Construction Number (C/N) | 57 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Marboré VI |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Alternative Code/Name | 13-TD |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Musée Européen de l'Aviation de Chasse |
| Address |
Montelimar, 26200 France |
57
IAR IAR-330L Puma, c/n 74
Airframe Info
| Manufacturer | IAR |
| Model | IAR-330L Puma Search all IAR IAR-330L Puma |
| Construction Number (C/N) | 74 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Turmo lllC4 |
Aircraft
| Registration Number | 57 |
| Current Status | Operational |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Romania |