Aircraft 601 Data
13
aircraft records found
601
1977 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 214
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 214 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511-8 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
, Oman |
601
1970 Kamov Ka-26 Hoodlum, c/n 7001601
Airframe Info
| Manufacturer | Kamov |
| Model | Ka-26 Hoodlum Search all Kamov Ka-26 Hoodlum |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 7001601 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Vedeneyev M14-V26V |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1971-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1990-00-00 |
Owner
| Owner | MH 90. Oszkár Asbóth courier helicopter regiment |
| Address |
Börgönd, Fejér Hungary |
601
1970 Fletcher FU24A-950, c/n 161
Airframe Info
| Manufacturer | Fletcher |
| Model | FU24A-950 Search all Fletcher FU24A-950 |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 161 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming IO-720 |
| Also Registered As |
VH-CYN
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Current Status | Withdrawn from use |
Owner
| Owner | KASET (Thai Ministry of Agriculture) |
| Address |
, Togo |
601
1970 Agusta AB-206A JetRanger, c/n 8237
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | AB-206A JetRanger Search all Agusta AB-206A JetRanger |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 8237 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C18B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
, Oman |
601
1941 Douglas A-26B, c/n 7185
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | A-26B Search all Douglas A-26B |
| Year built | 1941 |
| Construction Number (C/N) | 7185 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Fuerza Aerea El Salvador |
| Address |
, |
601
Agusta AB-206C-1, c/n 9044
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | AB-206C-1 Search all Agusta AB-206C-1 |
| Construction Number (C/N) | 9044 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20J |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Albanian Air Force |
| Address |
, Albania |
601
Shenyang J-6, c/n Not found 601
Airframe Info
| Manufacturer | Shenyang |
| Model | J-6 Search all Shenyang J-6 |
| Construction Number (C/N) | Not found 601 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | China Aviation Museum |
| Address |
Datangshan, China |
601
3-IA
Dassault Mirage 2000D, c/n 392
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000D Search all Dassault Mirage 2000D |
| Construction Number (C/N) | 392 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Alternative Code/Name | 3-IA |
| Current Status | Withdrawn from EC 1/3 use |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 133, Nancy-Ochey France |
601
Agusta AB-206C-1, c/n 9003
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | AB-206C-1 Search all Agusta AB-206C-1 |
| Construction Number (C/N) | 9003 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20J |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Albanian Air Force |
| Address |
, Albania |
601
133-JG
Dassault Mirage 2000D, c/n 392
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000D Search all Dassault Mirage 2000D |
| Construction Number (C/N) | 392 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Alternative Code/Name | 133-JG |
| Current Status | Active with EC02.003 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 125, Istres-Le Tubé France |
601
Otto Sverdrup
Lockheed P-3B Orion, c/n 185C-5303
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | P-3B Orion Search all Lockheed P-3B Orion |
| Construction Number (C/N) | 185C-5303 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-14 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Alternative Code/Name | Otto Sverdrup |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
601
Canadair CL-13B Sabre 6, c/n 1481
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | CL-13B Sabre 6 Search all Canadair CL-13B Sabre 6 |
| Construction Number (C/N) | 1481 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Avro Canada Orenda 14 |
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | South African Air Force |
| Address |
Ysterplaat, South Africa |
601
33-ET
General Atomics MQ-9A Reaper, c/n Not found 601
Airframe Info
| Manufacturer | General Atomics |
| Model | MQ-9A Reaper Search all General Atomics MQ-9A Reaper |
| Construction Number (C/N) | Not found 601 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | 601 |
| Alternative Code/Name | 33-ET |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |