Aircraft 603 Data
19
aircraft records found
603
1999 Lockheed Martin F-16D Fighting Falcon, c/n XM-4
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16D Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16D Fighting Falcon |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | XM-4 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2003-05-02 |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Souda Air Base, Greece |
603
1990 General Dynamics F-16D Barak, c/n CK-02
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16D Barak Search all General Dynamics F-16D Barak |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | CK-02 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
Hatzor Air Base, Israel |
603
1978 De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter, c/n 603
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-6-300 Twin Otter Search all De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 603 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-27 |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
603
1975 Antonov An-26, c/n 3603
Latest photos of 603
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-26 Search all Antonov An-26 |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 3603 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Progress AI-24VT |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Hungary |
603
1971 Airparts Nz Ltd FU-24 Stallion, c/n 164
Airframe Info
| Manufacturer | Airparts Nz Ltd |
| Model | FU-24 Stallion Search all Airparts Nz Ltd FU-24 Stallion |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 164 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turboprop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett Turbine Engine Co TPE331-10AV |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status | Withdrawn from use |
Owner
| Owner | KASET (Thai Ministry of Agriculture) |
| Address |
, Thailand |
603
1970 Kamov Ka-26 Hoodlum, c/n 7001603
Airframe Info
| Manufacturer | Kamov |
| Model | Ka-26 Hoodlum Search all Kamov Ka-26 Hoodlum |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 7001603 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Vedeneyev M14-V26V |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status | De-registered, crashed |
| Delivery Date | 1971-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1977-03-09 |
Owner
| Owner | MH 90. Oszkár Asbóth courier helicopter regiment |
| Address |
Börgönd, Fejér Hungary |
603
1969 Cessna T-41D Mescalero, c/n R172-0395
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T-41D Mescalero Search all Cessna T-41D Mescalero |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | R172-0395 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-360 |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status | Written off February 2, 2018 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Montevideo-Melilla Air Base, Uruguay |
603
1955 Fairchild C-123K Provider, c/n 20189
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-123K Provider Search all Fairchild C-123K Provider |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 20189 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-99W |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Chinese Air Force Museum |
| Address |
Kangshan Air Base, Taiwan |
603
33-CB
Dassault Mirage F.1CR, c/n 603
Latest photos of 603
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CR Search all Dassault Mirage F.1CR |
| Construction Number (C/N) | 603 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Alternative Code/Name | 33-CB |
| Current Status | Storage at Châteaudun Air Base |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
603
133-XL/3-XL
Dassault Mirage 2000D, c/n 394
Latest photos of 603
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000D Search all Dassault Mirage 2000D |
| Construction Number (C/N) | 394 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Alternative Code/Name | 133-XL/3-XL |
| Current Status | Active service with EC03.003 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
603
Elbit RQ-900 Hemes, c/n Not found 603
Airframe Info
| Manufacturer | Elbit |
| Model | RQ-900 Hemes Search all Elbit RQ-900 Hemes |
| Construction Number (C/N) | Not found 603 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 914 |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile |
| Address |
Aeropuerto de Calder-Atacarna, Chile |
603
Hjalmar Riiser-Larsen
Lockheed P-3B Orion, c/n 185C-5305
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | P-3B Orion Search all Lockheed P-3B Orion |
| Construction Number (C/N) | 185C-5305 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-14 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Alternative Code/Name | Hjalmar Riiser-Larsen |
| Current Status | Active service as P-3N 6603 |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
603
Dewoitine D.520, c/n 603
Airframe Info
| Manufacturer | Dewoitine |
| Model | D.520 Search all Dewoitine D.520 |
| Construction Number (C/N) | 603 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Hispano-Suiza 12Y-45 liquid-cooled V12 |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status | CAEA Museum exhibit |
Owner
| Owner | Conservatoire de l'Air et de l'Espace d'Aquitaine |
| Address |
Bordeaux, France |
603
Sukhoi 30MK Flanker, c/n 79371010101
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | 30MK Flanker Search all Sukhoi 30MK Flanker |
| Construction Number (C/N) | 79371010101 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Russian Air Force |
| Address |
, Russian Federation |
603
Agusta AB-206C-1, c/n 9120
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | AB-206C-1 Search all Agusta AB-206C-1 |
| Construction Number (C/N) | 9120 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Albanian Air Force |
| Address |
, Albania |
603
Bell 206B JetRanger II, c/n 4443
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B JetRanger II Search all Bell 206B JetRanger II |
| Construction Number (C/N) | 4443 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Croatia - Air Force |
| Address |
, Croatia |
603
33-NR
Dassault Mirage F.1CR, c/n 603
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CR Search all Dassault Mirage F.1CR |
| Construction Number (C/N) | 603 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Alternative Code/Name | 33-NR |
| Current Status | Withrawn from ER 33 use |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 124, Strasbourg-Entzheim France |
603
Agusta AB-206A JetRanger, c/n 8246
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | AB-206A JetRanger Search all Agusta AB-206A JetRanger |
| Construction Number (C/N) | 8246 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C18B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
, Oman |
603
IAR IAR-93DC Vultur, c/n 93289603
Airframe Info
| Manufacturer | IAR |
| Model | IAR-93DC Vultur Search all IAR IAR-93DC Vultur |
| Construction Number (C/N) | 93289603 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomecanica/Orao-built Rolls-Royce Viper Mk 633-47 |
Aircraft
| Registration Number | 603 |
| Current Status | On static display |
Owner
| Owner | |
| Address |
Craiova, Romania |