Aircraft 6052 Data
3
aircraft records found
6052
1999 Raytheon IU-93A (Hawker 800XP), c/n 258434
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | IU-93A (Hawker 800XP) Search all Raytheon IU-93A (Hawker 800XP) |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 258434 |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 6052 |
| Current Status | Special Flight Inspection Grou |
Owner
| Owner | Força Aérea Brasileira |
| Address |
Rio de Janeiro, Brazil |
6052
YSL-52
1943 Douglas C-47A Skytrain, c/n 13877
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-47A Skytrain Search all Douglas C-47A Skytrain |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 13877 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830 |
Aircraft
| Registration Number | 6052 |
| Alternative Code/Name | YSL-52 |
| Current Status | Preserved at Istanbul |
| Delivery Date | 1948-05-31 |
Owner
| Owner | Turkish Air Force Museum |
| Address |
, Turkey |
6052
Aero L-159A ALCA, c/n 156052
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | L-159A ALCA Search all Aero L-159A ALCA |
| Construction Number (C/N) | 156052 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell F124-GA-100 |
Aircraft
| Registration Number | 6052 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Czech Republic Air Force |
| Address |
, Czech Republic |