Aircraft 610 Data
13
aircraft records found
610
2023 Embraer KC-390 (EMB-390), c/n 39000014
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | KC-390 (EMB-390) Search all Embraer KC-390 (EMB-390) |
| Year built | 2023 |
| Construction Number (C/N) | 39000014 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | International Aero Engines AG V2531-E5 |
| Also Registered As |
PT-ZHP
Manufacturer test registration
|
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Mode S (ICAO24) Code | 477F85 |
| Current Status | |
| Delivery Date | 2024-09-20 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
610
1999 Lockheed Martin F-16DJ Fighting Falcon, c/n XM-11
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16DJ Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16DJ Fighting Falcon |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | XM-11 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Current Status | Active |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
, Greece |
610
31019
1993 Bell OH-58D Kiowa Warrior, c/n 44111
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | OH-58D Kiowa Warrior Search all Bell OH-58D Kiowa Warrior |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 44111 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T703-AD-700 |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Alternative Code/Name | 31019 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of China Air Force |
| Address |
, Taiwan |
610
1992 British Aerospace Hawk 60A, c/n 6Z003
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | Hawk 60A Search all British Aerospace Hawk 60A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 6Z003 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca Adour |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Zimbabwe Air Force |
| Address |
Gweru-Thornhill Air Base, Zimbabwe |
610
1968 Cessna O-2A, c/n 337M-0202
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | O-2A Search all Cessna O-2A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 337M-0202 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-360-C/D |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Current Status | Active with 2 Brigada Aerea |
Owner
| Owner | Fuerza Aerea El Salvador |
| Address |
Comalapa Air Base, El Salvador |
610
1963 De Havilland Canada DHC-4A Caribou, c/n 97
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-4A Caribou Search all De Havilland Canada DHC-4A Caribou |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 97 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2000-7M2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Current Status | Withdrawn from service 1979 |
Owner
| Owner | Kuwait Air Force |
| Address |
, Kuwait |
610
118-CI
Dassault Mirage F.1CR, c/n 640
Latest photos of 610
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CR Search all Dassault Mirage F.1CR |
| Construction Number (C/N) | 640 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Alternative Code/Name | 118-CI |
| Current Status |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
610
3-IH
Dassault Mirage IIIE, c/n 610
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage IIIE Search all Dassault Mirage IIIE |
| Construction Number (C/N) | 610 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9C-3 |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Alternative Code/Name | 3-IH |
| Current Status | Withdrawn from EC. 1/3 service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 133, Nancy-Ochey France |
610
PZL-Mielec TS-11 Iskra bis B, c/n 1H-0610
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | TS-11 Iskra bis B Search all PZL-Mielec TS-11 Iskra bis B |
| Construction Number (C/N) | 1H-0610 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SO-1 |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
Jelenia Gora, Poland |
610
133-XX
Dassault Mirage 2000D, c/n 404
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000D Search all Dassault Mirage 2000D |
| Construction Number (C/N) | 404 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Alternative Code/Name | 133-XX |
| Current Status | Active with EC03.003 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 133, Nancy-Ochey France |
610
English Electric Lightning F.52, c/n 95122
Airframe Info
| Manufacturer | English Electric |
| Model | Lightning F.52 Search all English Electric Lightning F.52 |
| Construction Number (C/N) | 95122 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Avon |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Royal Saudi Air Force Museum |
| Address |
Riyadh, Saudi Arabia |
610
SIAI-Marchetti T-260, c/n 6887/2001/EU001
Airframe Info
| Manufacturer | SIAI-Marchetti |
| Model | T-260 Search all SIAI-Marchetti T-260 |
| Construction Number (C/N) | 6887/2001/EU001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O-540 |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Escuela Militar de Aeronáutica, Uruguay |
610
Atlas MB-326M Impala 1, c/n A135
Airframe Info
| Manufacturer | Atlas |
| Model | MB-326M Impala 1 Search all Atlas MB-326M Impala 1 |
| Construction Number (C/N) | A135 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 632 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 610 |
| Current Status | Retired in November 2005 |
Owner
| Owner | South African Air Force |
| Address |
AFB Hoedspruit, South Africa |