Aircraft 62-4188 Data
1
aircraft record found
62-4188
1962 De Havilland Canada C-7B Caribou, c/n 130
Latest photos of 62-4188
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | C-7B Caribou Search all De Havilland Canada C-7B Caribou |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 130 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whittney R-2000-7M2 |
Aircraft
| Registration Number | 62-4188 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Windsor Locks, CT United States |
User contributed data
| Max Useful Load | 6,000 lb (2,721 kg) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Max rate of climb | 1575 ft/min. (480 m/min.) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Gross Weight | 28,500 lb (12,925 kg) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Cruise speed | 181 mph (291 km/h, 157 kt) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Max speed | 216 mph (347 km/h, 187 kt) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Thrust or HP | 1450 hp (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Service ceiling | 24,800 ft (7500 m) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Empty Weight | 16,920 lb (7,673 kg) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Overall Length | 72' 7" (22.1 m) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Wing Area | 912 sq. ft (84.7 sq. m) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Wing Span | 95' 7" (29.1 m) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |