Aircraft 629 Data
7
aircraft records found
629
2012 NHI NH-90 TTH, c/n 1204/TOMF10
Airframe Info
| Manufacturer | NHI |
| Model | NH-90 TTH Search all NHI NH-90 TTH |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 1204/TOMF10 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca RTM 322-01/9 |
Aircraft
| Registration Number | 629 |
| Current Status | Written off on July 19, 2012 |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
, Oman |
629
2001 Beech B200T Zufit 2, c/n BB-1721
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200T Zufit 2 Search all Beech B200T Zufit 2 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | BB-1721 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-6 |
Aircraft
| Registration Number | 629 |
| Current Status | Active with 100 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
Sde Dov Airport, Israel |
629
1975 Cessna A-37B Dragonfly, c/n 43561
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A-37B Dragonfly Search all Cessna A-37B Dragonfly |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 43561 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-17A |
Aircraft
| Registration Number | 629 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Museo Nacional Aeronautico y del Espacio |
| Address |
Los Cerrillos, Santiago, Chile |
629
Bell 412, c/n 33088
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412 Search all Bell 412 |
| Construction Number (C/N) | 33088 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 629 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Peruvian Air Force (FAP - Fuerza Aérea del Perú) |
| Address |
, Peru |
629
133-XO
Dassault Mirage 2000D, c/n 431
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000D Search all Dassault Mirage 2000D |
| Construction Number (C/N) | 431 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 629 |
| Alternative Code/Name | 133-XO |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 125, Istres-Le Tubé France |
629
Mil Mi-8P Hip, c/n 10629
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8P Hip Search all Mil Mi-8P Hip |
| Construction Number (C/N) | 10629 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 28 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV2-117A |
Aircraft
| Registration Number | 629 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
629
33-CG
Dassault Mirage F.1CR, c/n 629
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CR Search all Dassault Mirage F.1CR |
| Construction Number (C/N) | 629 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 629 |
| Alternative Code/Name | 33-CG |
| Current Status | Written off January 24, 2002 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |