Aircraft 67-14953 Data
2
aircraft records found
67-14953
1967 Northrop T-38A Talon, c/n T.6094
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | T-38A Talon Search all Northrop T-38A Talon |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | T.6094 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-5A |
Aircraft
| Registration Number | 67-14953 |
| Current Status | Converted to T-38C |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
, United States |
67-14953
RA
1967 Northrop T-38C Talon, c/n T.6094
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | T-38C Talon Search all Northrop T-38C Talon |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | T.6094 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-5A |
Aircraft
| Registration Number | 67-14953 |
| Alternative Code/Name | RA |
| Current Status | Active duty with 560th TS |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Randolph Air Force Base, Texas United States |