Aircraft 67-16247 Data
2
aircraft records found
67-16247
1968 Hughes OH-6A, c/n 780632
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | OH-6A Search all Hughes OH-6A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 780632 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250 SER 400HP |
| Also Registered As |
N345SD
Crashed on June 21, 2002
|
Aircraft
| Registration Number | 67-16247 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
, United States |
67-16247
1968 Hughes OH-6A Cayuse, c/n 0632
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | OH-6A Cayuse Search all Hughes OH-6A Cayuse |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 0632 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T63-A-5A |
Aircraft
| Registration Number | 67-16247 |
| Current Status | On US civil registry |
Owner
| Owner | United States Army |
| Address |
, United States |