Aircraft 681 Data
8
aircraft records found
681
1985 Northrop F-5E Tiger II, c/n HY.1001
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5E Tiger II Search all Northrop F-5E Tiger II |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | HY.1001 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-21B |
Aircraft
| Registration Number | 681 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 1985-12-06 |
Owner
| Owner | Royal Bahraini Air Force |
| Address |
Isa Air Base, Bahrain |
681
1981 General Dynamics F-16A/ADF Fighting Falcon, c/n 61-464/M13-21
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16A/ADF Fighting Falcon Search all General Dynamics F-16A/ADF Fighting Falcon |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 61-464/M13-21 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
| Also Registered As |
81-0783
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | 681 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
Al Azraq, Jordan |
681
1980 General Dynamics F-16AM Fighting Falcon, c/n 6K-53
Latest photos of 681
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16AM Fighting Falcon Search all General Dynamics F-16AM Fighting Falcon |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 6K-53 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
Aircraft
| Registration Number | 681 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | |
| Address |
Norwegian Air Force , Norway |
681
1976 McDonnell Douglas F-15A Baz, c/n 323/IA011
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | F-15A Baz Search all McDonnell Douglas F-15A Baz |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 323/IA011 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-100 |
Aircraft
| Registration Number | 681 |
| Current Status | Active service - 133 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
Tel Nof Air Base, Israel |
681
1954 Hawker Hunter T.62, c/n 41H-670673
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker |
| Model | Hunter T.62 Search all Hawker Hunter T.62 |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 41H-670673 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Avon |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 681 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea del Perú (Peruvian Air Force) |
| Address |
, Peru |
681
Bell AH-1E Tzefa F, c/n 22170
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | AH-1E Tzefa F Search all Bell AH-1E Tzefa F |
| Construction Number (C/N) | 22170 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T53-L-703 |
Aircraft
| Registration Number | 681 |
| Current Status | Stored in August 2020 |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
Ovda Air Base, Israel |
681
Denel AH-2A Rooivalk, c/n 1011
Airframe Info
| Manufacturer | Denel |
| Model | AH-2A Rooivalk Search all Denel AH-2A Rooivalk |
| Construction Number (C/N) | 1011 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Makila 1K2 |
Aircraft
| Registration Number | 681 |
| Current Status | Active service - 16 Squadron |
Owner
| Owner | South African Air Force |
| Address |
AFB Bloemspruit, South Africa |
681
133-AG
Dassault Mirage 2000D, c/n 555
Latest photos of 681
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000D Search all Dassault Mirage 2000D |
| Construction Number (C/N) | 555 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 681 |
| Alternative Code/Name | 133-AG |
| Current Status | Active service with EC01.003 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 133, Nancy-Ochey France |