Aircraft 7 Data
18
aircraft records found
7
AIO
1962 Nord 3202, c/n 7
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | 3202 Search all Nord 3202 |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Potez 4D34 260hp |
| Also Registered As |
N2253B
Undel Tri
|
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Alternative Code/Name | AIO |
| Current Status | To US civil register |
Owner
| Owner | Aviation Légère de l'Armée de Terre |
| Address |
, France |
7
3002,D-38,OK-GAH
1952 Lisunov (Douglas) Li-2P, c/n 23443002
Latest photos of 7
Airframe Info
| Manufacturer | Lisunov (Douglas) |
| Model | Li-2P Search all Lisunov (Douglas) Li-2P |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 23443002 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Shvetsov ASH-62IR |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Alternative Code/Name | 3002,D-38,OK-GAH |
| Current Status | Museums Exhibit |
| Delivery Date | 1952-10-21 |
| Registration Cancel Date | 1967-07-01 |
Owner
| Owner | Sovjet Air Force |
| Address |
, Czech Republic |
7
1945 Yakovlev Yak-9U, c/n 42 166 927 l/n 27/7097
Airframe Info
| Manufacturer | Yakovlev |
| Model | Yak-9U Search all Yakovlev Yak-9U |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 42 166 927 |
| Line Number (L/N) | 27/7097 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-107 PF V-12 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bulgarian Museum of Aviation Krumovo, Plovdiv 4000 Bulgaria |
7
Dassault Rafale M, c/n 7
Latest photos of 7
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale M Search all Dassault Rafale M |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status | Active service with 11 Flotill |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, Perpignan France |
User Comments
Jorge Molina, 2008-01-04 05:00:00
Hello..!
I request they have to well to carry out the modification (photographic) of this registration.
Greetings..!
Jorge Molina.
I request they have to well to carry out the modification (photographic) of this registration.
Greetings..!
Jorge Molina.
7
Vought F-8E (FN), c/n 1224
Airframe Info
| Manufacturer | Vought |
| Model | F-8E (FN) Search all Vought F-8E (FN) |
| Construction Number (C/N) | 1224 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J57-P-20A |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status | Scrapped in March 2014 |
| Registration Cancel Date | 1999-12-15 |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
7
Ilyushin Il-28, c/n 2207
Airframe Info
| Manufacturer | Ilyushin |
| Model | Il-28 Search all Ilyushin Il-28 |
| Construction Number (C/N) | 2207 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
| Also Registered As |
7 RED
Preserved
|
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Aviation Museum Rimini |
| Address |
, Italy |
7
Breguet 1150 Atlantic, c/n 7
Airframe Info
| Manufacturer | Breguet |
| Model | 1150 Atlantic Search all Breguet 1150 Atlantic |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
7
NHI NH-90 NFH, c/n 1181 l/n NFRS007
Airframe Info
| Manufacturer | NHI |
| Model | NH-90 NFH Search all NHI NH-90 NFH |
| Construction Number (C/N) | 1181 |
| Line Number (L/N) | NFRS007 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RTM322 |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
7
Dassault Etendard IV.M, c/n 7
Latest photos of 7
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Etendard IV.M Search all Dassault Etendard IV.M |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status | Preserved |
| Delivery Date | 2000-09-00 |
Owner
| Owner | Musée de Tradition de l'Aeronautique Navale |
| Address |
Rochefort, France |
7
Dassault ATL-2 Atlantique 2, c/n 7
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | ATL-2 Atlantique 2 Search all Dassault ATL-2 Atlantique 2 |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Tyne-20 Mk.21 |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
7
Yakovlev Yak-17W, c/n 3120127
Airframe Info
| Manufacturer | Yakovlev |
| Model | Yak-17W Search all Yakovlev Yak-17W |
| Construction Number (C/N) | 3120127 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov RD-10A |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
7
Sikorsky HSS-1 Seabat, c/n SA50
Latest photos of 7
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | HSS-1 Seabat Search all Sikorsky HSS-1 Seabat |
| Construction Number (C/N) | SA50 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 18 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1820-84 radial |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
Lanvéoc-Poulmic Naval Base, France |
7
Dassault Falcon 50 Surmar, c/n 7
Latest photos of 7
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Surmar Search all Dassault Falcon 50 Surmar |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
7
2-FD
Dassault Mirage IIIC, c/n 7
Latest photos of 7
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage IIIC Search all Dassault Mirage IIIC |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 09 |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Alternative Code/Name | 2-FD |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | CANOPEE Museum |
| Address |
Chateaudun, 28205 France |
7
12-XJ
Fouga CM-170 Magister, c/n 7
Airframe Info
| Manufacturer | Fouga |
| Model | CM-170 Magister Search all Fouga CM-170 Magister |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Marbore IIA |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Alternative Code/Name | 12-XJ |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Musee Aeronautique de Champagne |
| Address |
Brienne-le-Château, France |
7
Dassault 1150 Atlantic, c/n 7
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | 1150 Atlantic Search all Dassault 1150 Atlantic |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Tyne-20 Mk.21 |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
7
315-UF
Socata TB-30 Epsilon, c/n 7
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-30 Epsilon Search all Socata TB-30 Epsilon |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-540-L1B5D |
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Alternative Code/Name | 315-UF |
| Current Status | Active service with EPAA00.315 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 709, Cognac France |
7
Max Holste MH-1521M Broussard, c/n 7
Airframe Info
| Manufacturer | Max Holste |
| Model | MH-1521M Broussard Search all Max Holste MH-1521M Broussard |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985-AN Wasp |
| Also Registered As |
N98BF
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | 7 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |