Aircraft 70-1567 Data
2
aircraft records found
70-1567
CB
1970 Northrop T-38C Talon, c/n T.6257
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | T-38C Talon Search all Northrop T-38C Talon |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | T.6257 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-5A |
Aircraft
| Registration Number | 70-1567 |
| Alternative Code/Name | CB |
| Mode S (ICAO24) Code | ADFFA4 |
| Current Status | On active service with 50th FT |
Owner
| Owner | U.S. Air Force |
| Address |
, United States |
70-1567
Northrop T-38A Talon, c/n T.6257
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | T-38A Talon Search all Northrop T-38A Talon |
| Construction Number (C/N) | T.6257 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-5A |
Aircraft
| Registration Number | 70-1567 |
| Current Status | Converted to T-38C Talon |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
, United States |