Aircraft 702 Data
10
aircraft records found
702
1987 Mil Mi-17 Hip, c/n 104M02
Latest photos of 702
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-17 Hip Search all Mil Mi-17 Hip |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 104M02 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117VM |
Aircraft
| Registration Number | 702 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Szolnok, Jász-Nagykun-Szolnok Hungary |
702
1978 General Dynamics F-16A Netz, c/n M10-2/61-20
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16A Netz Search all General Dynamics F-16A Netz |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | M10-2/61-20 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
Aircraft
| Registration Number | 702 |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
702
1971 Kamov Ka-26 Hoodlum, c/n 7101702
Airframe Info
| Manufacturer | Kamov |
| Model | Ka-26 Hoodlum Search all Kamov Ka-26 Hoodlum |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 7101702 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Vedeneyev M14-V26V |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 702 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1971-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1990-00-00 |
Owner
| Owner | MH 90. Oszkár Asbóth courier helicopter regiment |
| Address |
Börgönd, Fejér Hungary |
702
Mil Mi-17V-5, c/n 784M16
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-17V-5 Search all Mil Mi-17V-5 |
| Construction Number (C/N) | 784M16 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 27 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117VM |
Aircraft
| Registration Number | 702 |
| Current Status | De-registered, crashed |
| Delivery Date | 2010-07-08 |
| Registration Cancel Date | 2012-06-29 |
Owner
| Owner | Afghan National Army Air Force |
| Address |
, Afghanistan |
702
Sukhoi Su-7UM Moujik, c/n 3702
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-7UM Moujik Search all Sukhoi Su-7UM Moujik |
| Construction Number (C/N) | 3702 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Lyulka AL-7F-1 |
Aircraft
| Registration Number | 702 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Museum of Polish Air Force |
| Address |
Deblin, Poland |
702
Eurocopter AS-532AL Cougar, c/n 2652
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-532AL Cougar Search all Eurocopter AS-532AL Cougar |
| Construction Number (C/N) | 2652 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 25 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Makila 1A1 |
Aircraft
| Registration Number | 702 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Bulgarian Air Force |
| Address |
Krumovo Air Base, Bulgaria |
702
Short SC-7 Skyvan 3, c/n SH.1915
Airframe Info
| Manufacturer | Short |
| Model | SC-7 Skyvan 3 Search all Short SC-7 Skyvan 3 |
| Construction Number (C/N) | SH.1915 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-201 rated at 715 shp |
| Also Registered As |
9Q-CXF
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 702 |
| Current Status | Withdrawn from service in 1994 |
Owner
| Owner | Republic Of Singapore Air Force |
| Address |
, Singapore |
702
PZL-Mielec TS-11 Iskra bis B, c/n 1H-0702
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | TS-11 Iskra bis B Search all PZL-Mielec TS-11 Iskra bis B |
| Construction Number (C/N) | 1H-0702 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | WSK SO-3W |
Aircraft
| Registration Number | 702 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
702
Lockheed Martin C-130J Hercules, c/n 382-5484
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | C-130J Hercules Search all Lockheed Martin C-130J Hercules |
| Construction Number (C/N) | 382-5484 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 702 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Royal Bahrain Air Force |
| Address |
, Bahrain |
702
Cessna 310F, c/n 310F-0117
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310F Search all Cessna 310F |
| Construction Number (C/N) | 310F-0117 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-470-D |
Aircraft
| Registration Number | 702 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Royal Thai Police Museum |
| Address |
Don Muang, Bangkok Thailand |