Aircraft 710 Data
7
aircraft records found
710
2008 Eurocopter AS-532AL Cougar, c/n 2694
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-532AL Cougar Search all Eurocopter AS-532AL Cougar |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 2694 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 25 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Makila 1A1 |
| Also Registered As |
708
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 710 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Bulgarian Air Force |
| Address |
, Bulgaria |
710
1998 Cessna U206H Stationair, c/n U206H-08003
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U206H Stationair Search all Cessna U206H Stationair |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | U206H-08003 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AC1A |
Aircraft
| Registration Number | 710 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Teniente Parallada Air Base, Durazno Uruguay |
710
1993 Fokker 50, c/n 20268
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 50 Search all Fokker 50 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 20268 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127A |
Aircraft
| Registration Number | 710 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 1993-12-18 |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
Changi Air Base, Singapore |
710
Sikorsky UH-60A Yanshuf 3, c/n 70-0054
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | UH-60A Yanshuf 3 Search all Sikorsky UH-60A Yanshuf 3 |
| Construction Number (C/N) | 70-0054 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T700-GE-700 |
Aircraft
| Registration Number | 710 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Israel Air and Space Force |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
710
Agusta AB-205A, c/n 4174
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | AB-205A Search all Agusta AB-205A |
| Construction Number (C/N) | 4174 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T53-L-13 |
Aircraft
| Registration Number | 710 |
| Current Status | Crashed on May 2, 1979 |
| Delivery Date | 1971-08-05 |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
, Oman |
710
BCV
Bell 47G, c/n 710
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47G Search all Bell 47G |
| Construction Number (C/N) | 710 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 710 |
| Alternative Code/Name | BCV |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Air & Space Museum , Paris Le Bourget |
| Address |
, France |
710
Mikoyan-Gurevich MiG-21M, c/n 962710
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21M Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21M |
| Construction Number (C/N) | 962710 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky |
Aircraft
| Registration Number | 710 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Muzeul Aviatiei |
| Address |
Bucharest, Romania |