Aircraft 714 Data
12
aircraft records found
714
2003 Raytheon B200CT Zufit 3, c/n BN-8
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200CT Zufit 3 Search all Raytheon B200CT Zufit 3 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | BN-8 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
N51488
Registered to Manufacturer
|
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Current Status | Active with 135 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
Sde Dov Air Base, Israel |
714
1998 Cessna U206H Stationair, c/n U206H-08007
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U206H Stationair Search all Cessna U206H Stationair |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | U206H-08007 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AC1A |
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Melilla Air Base, Montevideo Uruguay |
714
1992 Fokker 50MPA Enforcer, c/n 20267
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 50MPA Enforcer Search all Fokker 50MPA Enforcer |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 20267 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW125B |
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
, Singapore |
714
Nesher Ha'Barzel
1990 McDonnell Douglas F-15D Baz Eagle, c/n 1206/ID013
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | F-15D Baz Eagle Search all McDonnell Douglas F-15D Baz Eagle |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 1206/ID013 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-100 |
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Alternative Code/Name | Nesher Ha'Barzel |
| Current Status | Active with 133 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Defence Force |
| Address |
Tel Nof Air Base, Rehovot Israel |
714
1985 Mil Mi-24V Hind E, c/n K220714
Latest photos of 714
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | K220714 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117 |
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Hungary Air Force |
| Address |
HUNAF MH 86.HE Szolnok Szolnok, Jász-Nagykun-Szolnok Hungary |
714
1979 General Dynamics F-16A Netz, c/n M10-7/61-77
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16A Netz Search all General Dynamics F-16A Netz |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | M10-7/61-77 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Current Status | Stored |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
Hatzor Air Base, Israel |
714
Cessna 185A, c/n 185-0340
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 185A Search all Cessna 185A |
| Construction Number (C/N) | 185-0340 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | South African Air Force |
| Address |
, South Africa |
714
Mikoyan-Gurevich MiG-21F-13, c/n 740714
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21F-13 Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21F-13 |
| Construction Number (C/N) | 740714 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-11F-300 |
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Romanian Air Force Museum |
| Address |
Bucharest, Romania |
714
M
Hawker Hart, c/n 52
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker |
| Model | Hart Search all Hawker Hart |
| Construction Number (C/N) | 52 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Alternative Code/Name | M |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Flygvapenmuseum |
| Address |
Malmen, Sweden |
714
PZL-Mielec TS-11 Iskra bis B, c/n 1H-0714
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | TS-11 Iskra bis B Search all PZL-Mielec TS-11 Iskra bis B |
| Construction Number (C/N) | 1H-0714 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | WSK 30 |
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Poland |
714
Agusta AB-205A, c/n 4280
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | AB-205A Search all Agusta AB-205A |
| Construction Number (C/N) | 4280 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T53-L-13 |
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Current Status | Stored |
| Delivery Date | 1974-05-30 |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
Al Musana'a Air Base, Oman |
714
Sikorsky CH-53A Yasur, c/n 65-127
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | CH-53A Yasur Search all Sikorsky CH-53A Yasur |
| Construction Number (C/N) | 65-127 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 41 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T64-GE-3 |
Aircraft
| Registration Number | 714 |
| Current Status | To CH-53A Yas'ur 2000 914 |
Owner
| Owner | Israel Air and Space Force |
| Address |
, Israel |