Aircraft 715 Data
6
aircraft records found
715
1998 Cessna U206H Stationair, c/n U206H-08008
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U206H Stationair Search all Cessna U206H Stationair |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | U206H-08008 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AC1A |
Aircraft
| Registration Number | 715 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Melilla Air Base, Montevideo Uruguay |
715
1994 Fokker 50MPA Enforcer, c/n 20293
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 50MPA Enforcer Search all Fokker 50MPA Enforcer |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 20293 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127A |
Aircraft
| Registration Number | 715 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
Changi Air Base, Singapore |
715
EAGLE
1980 McDonnell Douglas F-15D Baz, c/n 1200/ID011
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | F-15D Baz Search all McDonnell Douglas F-15D Baz |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 1200/ID011 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 715 |
| Alternative Code/Name | EAGLE |
| Current Status |
Owner
| Owner | Israeli Air Force |
| Address |
, Israel |
715
1957 Hawker Hunter FR.71A, c/n 41H/688150
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker |
| Model | Hunter FR.71A Search all Hawker Hunter FR.71A |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 41H/688150 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Avon |
Aircraft
| Registration Number | 715 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
| Address |
, Chile |
715
1944 Douglas VC-47D Skytrain, c/n 16234/32982
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | VC-47D Skytrain Search all Douglas VC-47D Skytrain |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 16234/32982 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-90B Twin Wasp radial |
| Also Registered As |
44-76650
Museum exhibit
|
Aircraft
| Registration Number | 715 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Ethiopean Air Force |
| Address |
, Ethiopia |
715
Mil Mi-24V Hind E, c/n K220715
Latest photos of 715
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Construction Number (C/N) | K220715 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117 |
Aircraft
| Registration Number | 715 |
| Current Status | Crashed on April 12, 2001 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Szantod, Hungary |