Aircraft 729 Data
8
aircraft records found
729
1986 Mil Mi-24V Hind E, c/n 410729
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 410729 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117MT |
Aircraft
| Registration Number | 729 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
729
1980 Sikorsky S-76A, c/n 760105
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 760105 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turboshaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 1S |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 729 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
, Jordan |
729
1945 Douglas C-47B Skytrain, c/n 32561
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-47B Skytrain Search all Douglas C-47B Skytrain |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 32561 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-90D Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 729 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Naval Aviation) |
| Address |
, France |
729
Dassault Mirage 2000-9, c/n 729
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000-9 Search all Dassault Mirage 2000-9 |
| Construction Number (C/N) | 729 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 729 |
| Current Status |
Owner
| Owner | United Arab Emirates Air Force |
| Address |
, United Arab Emirates |
729
UW
Diamond HK-36, c/n 36729
Latest photos of 729
Airframe Info
| Manufacturer | Diamond |
| Model | HK-36 Search all Diamond HK-36 |
| Construction Number (C/N) | 36729 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 912A |
Aircraft
| Registration Number | 729 |
| Alternative Code/Name | UW |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
729
Mikoyan-Gurevich MiG-21SPS, c/n 94A4213
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21SPS Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21SPS |
| Construction Number (C/N) | 94A4213 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-11F2-300 |
| Also Registered As |
22 24
Museum exhibit
|
Aircraft
| Registration Number | 729 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | War Eagles Air Museum |
| Address |
Santa Teresa, New Mexico 88008 United States |
729
Embraer EMB-145H AEW&C, c/n 145729
Latest photos of 729
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-145H AEW&C Search all Embraer EMB-145H AEW&C |
| Construction Number (C/N) | 145729 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce AE 3007A |
Aircraft
| Registration Number | 729 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Elefsis Air Base, Greece |
729
General Dynamics F-16AM Fighting Falcon, c/n 6D-112
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16AM Fighting Falcon Search all General Dynamics F-16AM Fighting Falcon |
| Construction Number (C/N) | 6D-112 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
| Also Registered As |
J-205
To Chile
|
Aircraft
| Registration Number | 729 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
| Address |
, Chile |