Aircraft 730 Data
9
aircraft records found
730
1986 Mil Mi-24V Hind E, c/n 410730
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 410730 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117MT |
Aircraft
| Registration Number | 730 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
730
1984 Mil Mi-8PS, c/n 10730
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8PS Search all Mil Mi-8PS |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 10730 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117A |
Aircraft
| Registration Number | 730 |
| Current Status | |
| Delivery Date | 1984-02-09 |
Owner
| Owner | Ministry of the Interior - Aviation General Inspec |
| Address |
, Romania |
730
1969 Mil Mi-8PS Hip, c/n 200730 l/n 030-07
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8PS Hip Search all Mil Mi-8PS Hip |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 200730 |
| Line Number (L/N) | 030-07 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117A |
Aircraft
| Registration Number | 730 |
| Current Status | on Display |
| Delivery Date | 1969-02-00 |
| Registration Cancel Date | 1997-00-00 |
Owner
| Owner | 89th Mixed Transport Aviation Brigade |
| Address |
Veszprém, Hungary |
730
Canadair CF-104 Starfighter, c/n 683A-1030
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | CF-104 Starfighter Search all Canadair CF-104 Starfighter |
| Construction Number (C/N) | 683A-1030 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Orenda licence built General Electric J79-OEL-7 |
| Also Registered As |
104730
To Norwegian Air Force
|
Aircraft
| Registration Number | 730 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Flyhistorik Museum |
| Address |
Sola, Stavanger, Norway |
730
Piper PA-18-150, c/n 18-6068
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18-150 Search all Piper PA-18-150 |
| Construction Number (C/N) | 18-6068 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-A2B |
Aircraft
| Registration Number | 730 |
| Current Status | Stored at Durazno Air Base |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
, |
730
CA
De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter, c/n 730
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-6-300 Twin Otter Search all De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter |
| Construction Number (C/N) | 730 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-27 |
Aircraft
| Registration Number | 730 |
| Alternative Code/Name | CA |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
730
Mil Mi-17V-5 Hip, c/n 840M22
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-17V-5 Hip Search all Mil Mi-17V-5 Hip |
| Construction Number (C/N) | 840M22 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 27 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117MT |
Aircraft
| Registration Number | 730 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Afghanistan Security Forces Special Mission Wing |
| Address |
, Afghanistan |
730
Lockheed C-130H Hercules, c/n 382-4842
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | C-130H Hercules Search all Lockheed C-130H Hercules |
| Construction Number (C/N) | 382-4842 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-15 |
Aircraft
| Registration Number | 730 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
Paya Lebar Air Base, Singapore |
730
PZL-Mielec TS-11 Iskra bis B, c/n 1H-0730
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | TS-11 Iskra bis B Search all PZL-Mielec TS-11 Iskra bis B |
| Construction Number (C/N) | 1H-0730 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | WSK 30 |
Aircraft
| Registration Number | 730 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Poland |