Aircraft 736 Data
8
aircraft records found
736
1981 Sikorsky S-76A, c/n 760119
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 760119 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C30 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 736 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
, Jordan |
736
1970 Mil Mi-8T Hip, c/n 200736
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8T Hip Search all Mil Mi-8T Hip |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 200736 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 28 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117A |
Aircraft
| Registration Number | 736 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Hódmezövásárhely, Csongrád Hungary |
736
93-CH
1964 Boeing C-135FR Stratotanker, c/n 18696
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | C-135FR Stratotanker Search all Boeing C-135FR Stratotanker |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 18696 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56 |
Aircraft
| Registration Number | 736 |
| Alternative Code/Name | 93-CH |
| Mode S (ICAO24) Code | 3B7777 |
| Current Status | Active |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
User contributed data
| Mode S Code | 3B7777 (by AUMONT on 2009-09-10 04:00:00) |
User Comments
villiere julien, 2016-10-04 16:40:46
Originally built under USAF C-135F 63-12736 for the French Air Force and designated C-135F 736 (93-CH). Re-engined in 11/89 and re-designated C-135FR
736
Cessna 170B, c/n 26912
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Construction Number (C/N) | 26912 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-300A |
Aircraft
| Registration Number | 736 |
| Current Status | Registered CX-ANO 1955-09-29 |
| Registration Cancel Date | 2001-06-19 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
, Uruguay |
736
Boeing AH-64D Saraf, c/n DIN005
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | AH-64D Saraf Search all Boeing AH-64D Saraf |
| Construction Number (C/N) | DIN005 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T700-GE-701C |
Aircraft
| Registration Number | 736 |
| Current Status | Active with 113 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
Ramon Air Base, Israel |
736
Mil Mi-8P Hip, c/n 10736
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8P Hip Search all Mil Mi-8P Hip |
| Construction Number (C/N) | 10736 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 28 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV2-117A |
Aircraft
| Registration Number | 736 |
| Current Status | Operational |
Owner
| Owner | Unitatea Speciala de Aviatie (Romanian Police) |
| Address |
, Romania |
736
Hawker Hunter T.72, c/n HABL-003035
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker |
| Model | Hunter T.72 Search all Hawker Hunter T.72 |
| Construction Number (C/N) | HABL-003035 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Avon |
| Also Registered As |
PP-XHH
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 736 |
| Current Status | To civil register in 2001 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
| Address |
El Bosque Air Base, Chile |
736
Mil Mi-24V Hind E, c/n 410736
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Construction Number (C/N) | 410736 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117MT |
Aircraft
| Registration Number | 736 |
| Current Status | Crashed on December 3, 2009 |
Owner
| Owner | Polish Army |
| Address |
, Poland |