Aircraft 78-0626 Data
2
aircraft records found
78-0626
1978 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0246
Latest photos of 78-0626
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | A10-0246 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 78-0626 |
| Current Status | Converted to A-10C |
Owner
| Owner | United States Air National Guard |
| Address |
, United States |
78-0626
IN
1978 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0246
Latest photos of 78-0626
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | A10-0246 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 78-0626 |
| Alternative Code/Name | IN |
| Current Status | Active service with 163rd FS |
Owner
| Owner | United States Air National Guard |
| Address |
Fort Wayne ANG Base, Indiana United States |