Aircraft 78-0658 Data
2
aircraft records found
78-0658
1978 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0278
Latest photos of 78-0658
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | A10-0278 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 78-0658 |
| Current Status | Active service with 163rd FS |
Owner
| Owner | United States Air National Guard |
| Address |
Fort Wayne ANG Base, Indiana United States |
78-0658
1978 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0278
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | A10-0278 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 78-0658 |
| Current Status | On active service as A-10C |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
, United States |
User Comments
Phil Sales, 2011-11-21 02:07:02
Nice to see this picture. This acft was mine for 8 yrs. (1981 to 1989) Assigned to the 174th TFW in Syracuse, NY. I do have more photos of it, and will post as soon as I can.
Sure wonder where it will be reassigned, now that Willow-Grove is shutting down
Sure wonder where it will be reassigned, now that Willow-Grove is shutting down