Aircraft 79-0104 Data
2
aircraft records found
79-0104
1979 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0368
Latest photos of 79-0104
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | A10-0368 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 79-0104 |
| Mode S (ICAO24) Code | AE1904 |
| Current Status | Active service with 104th FS |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
, |
79-0104
City of Westfield
1979 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0368
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | A10-0368 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 79-0104 |
| Alternative Code/Name | City of Westfield |
| Current Status | Upgraded to A-10C |
Owner
| Owner | United States Air National Guard |
| Address |
, United States |