Aircraft 79-0154 Data
2
aircraft records found
79-0154
1979 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0418
Latest photos of 79-0154
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | A10-0418 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 79-0154 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
79-0154
Evil Eye Fleegle
1979 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0418
Latest photos of 79-0154
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | A10-0418 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 79-0154 |
| Alternative Code/Name | Evil Eye Fleegle |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
, United States |