Aircraft 80-0156 Data
2
aircraft records found
80-0156
City of Philadelphia
1980 Fairchild Republic OA-10A Thunderbolt II, c/n A10-0506
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | OA-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic OA-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0506 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0156 |
| Alternative Code/Name | City of Philadelphia |
| Current Status | Written off on March 28, 1997 |
Owner
| Owner | United States Air National Guard |
| Address |
Willow Grove ANG Base, Pennsylvania United States |
80-0156
WR
1980 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0506
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0506 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100 |
Aircraft
| Registration Number | 80-0156 |
| Alternative Code/Name | WR |
| Current Status | Converted to OA-10A |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
, |