Aircraft 80-0230 Data
3
aircraft records found
80-0230
WR
1980 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0580
Latest photos of 80-0230
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0580 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0230 |
| Alternative Code/Name | WR |
| Current Status | Withdrawn from 81th TFW use |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
RAF Woodbridge, Suffolk United Kingdom |
80-0230
1980 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0580
Latest photos of 80-0230
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0580 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0230 |
| Current Status | On active duty with 103rd FS |
Owner
| Owner | United States Air National Guard |
| Address |
, United States |
80-0230
AR
1980 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0580
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0580 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0230 |
| Alternative Code/Name | AR |
| Current Status | Withdrawn from 81st TFW use |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
RAF Alconbury, Huntingdonshire United Kingdom |