Aircraft 80-0240 Data
2
aircraft records found
80-0240
Judge
1980 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0590
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0590 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0240 |
| Alternative Code/Name | Judge |
| Current Status | On active service as A-10C |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Eielson Air Force Base, Alaska United States |
80-0240
1980 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0590
Latest photos of 80-0240
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0590 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0240 |
| Current Status | Active service with 354th FS |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Davis-Monthan Air Force Base, Arizona United States |