Aircraft 80-0278 Data
2
aircraft records found
80-0278
Lucky Liz
1980 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0628
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0628 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0278 |
| Alternative Code/Name | Lucky Liz |
| Current Status | Converted to OA-10A |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
RAF Woodbridge, Suffolk United Kingdom |
80-0278
1980 Fairchild Republic OA-10A Thunderbolt II, c/n A10-0628
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | OA-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic OA-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0628 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100 |
Aircraft
| Registration Number | 80-0278 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |