Aircraft 80-0279 Data
2
aircraft records found
80-0279
1980 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0629
Latest photos of 80-0279
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0629 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0279 |
| Current Status | Converted to A-10C |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Davis-Monthan Air Force Base, Arizona United States |
80-0279
1980 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0629
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0629 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0279 |
| Current Status | Withdrawn fom 81st TFW use |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
, |