Aircraft 81-0696 Data
2
aircraft records found
81-0696
1981 General Dynamics F-16A/ADF Fighting Falcon, c/n 61-377
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16A/ADF Fighting Falcon Search all General Dynamics F-16A/ADF Fighting Falcon |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 61-377 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
Aircraft
| Registration Number | 81-0696 |
| Current Status | To AMARC on November 7, 1995 |
Owner
| Owner | United States Air National Guard |
| Address |
Duluth ANG Base, Minnesota United States |
81-0696
1981 General Dynamics F-16A Fighting Falcon, c/n 61-377
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16A Fighting Falcon Search all General Dynamics F-16A Fighting Falcon |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 61-377 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-220 |
Aircraft
| Registration Number | 81-0696 |
| Current Status | Converted to F-16A/ADF |
Owner
| Owner | US Air Force |
| Address |
, United States |