Aircraft 81-0960 Data
2
aircraft records found
81-0960
1981 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0655
Latest photos of 81-0960
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | A10-0655 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 81-0960 |
| Current Status | Active service with 354th FS |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Davis-Monthan Air Force Base, Arizona United States |
81-0960
1981 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0655
Latest photos of 81-0960
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | A10-0655 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 81-0960 |
| Current Status | Active service as A-10C |
Owner
| Owner | US Air Force |
| Address |
, United States |