Aircraft 81-0984 Data
2
aircraft records found
81-0984
FT
1981 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0679
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | A10-0679 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 81-0984 |
| Alternative Code/Name | FT |
| Current Status | To AMARC on May 13, 2013 |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Pope Air Force Base, North Carolina 28308 United States |
81-0984
SP
1981 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0679
Latest photos of 81-0984
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | A10-0679 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 81-0984 |
| Alternative Code/Name | SP |
| Current Status | Converted to A-10C |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
, United States |