Aircraft 82-0663 Data
2
aircraft records found
82-0663
DP
1982 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0711
Latest photos of 82-0663
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | A10-0711 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 82-0663 |
| Alternative Code/Name | DP |
| Current Status | On active duty with 47th FS |
Owner
| Owner | United States Air Force Reserve Command |
| Address |
Davis-Monthan Air Force Base, Arizona United States |
82-0663
1982 Fairchild Republic OA-10A Thunderbolt II, c/n A10-0711
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | OA-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic OA-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | A10-0711 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 82-0663 |
| Current Status | Converted to A-10C |
Owner
| Owner | US Air Force |
| Address |
, United States |