Aircraft 822 Data
13
aircraft records found
822
2014 Lockheed Martin F-16D Fighting Falcon, c/n TS-2
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16D Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16D Fighting Falcon |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | TS-2 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status | Royal Air Force of Oman |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
Thumrait Air Base, Oman |
822
1989 McDonnell Douglas AH-64A Peten, c/n PV624
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | AH-64A Peten Search all McDonnell Douglas AH-64A Peten |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | PV624 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T700-GE-701 |
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status | Upgraded to AH-64D |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
Ramon David Air Base, Haifa Israel |
822
1980 Israel Aircraft Industries Kfir C.2, c/n 134
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | Kfir C.2 Search all Israel Aircraft Industries Kfir C.2 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 134 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J79-J1E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl HaAvir) |
| Address |
, Israel |
822
1978 De Havilland Canada DHC-5D Buffalo, c/n 86
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-5D Buffalo Search all De Havilland Canada DHC-5D Buffalo |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 86 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 41 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT-64 |
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status | |
| Delivery Date | 1979-01-25 |
Owner
| Owner | Sudanese Air Force |
| Address |
, Sudan |
822
1977 Bell AH-1E Cobra, c/n 22115
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | AH-1E Cobra Search all Bell AH-1E Cobra |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 22115 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T53-L-703 |
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Bahraini Air Force |
| Address |
, Bahrain |
822
1968 Canadair CL-215-I (CL-215-1A10), c/n 1004
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | CL-215-I (CL-215-1A10) Search all Canadair CL-215-I (CL-215-1A10) |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 1004 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-83AM |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status | Sold in 2002 |
Owner
| Owner | Croatian Air Force |
| Address |
, Croatia |
822
1962 Antonov An-2T, c/n 117047312
Latest photos of 822
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-2T Search all Antonov An-2T |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 117047312 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Shvetsov ASh-62IR |
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Luftwaffenmuseum der Bundeswehr Berlin, Germany |
822
Northrop F-5S Tiger II, c/n HA1016
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5S Tiger II Search all Northrop F-5S Tiger II |
| Construction Number (C/N) | HA1016 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-21B |
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
Paya Lebar Air Base, Singapore |
822
Mikoyan-Gurevich MiG-23MF, c/n 0390213710
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-23MF Search all Mikoyan-Gurevich MiG-23MF |
| Construction Number (C/N) | 0390213710 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumanski R-29-300 |
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Museo Central de la Fuerza Aerea Revolucionaria |
| Address |
Havana, Cuba |
822
MBB Bo.105E4, c/n 5006
Airframe Info
| Manufacturer | MBB |
| Model | Bo.105E4 Search all MBB Bo.105E4 |
| Construction Number (C/N) | 5006 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status | Operational |
Owner
| Owner | Albanian Air Force |
| Address |
, Albania |
822
Mil Mi-8 Hip, c/n Not found 822
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8 Hip Search all Mil Mi-8 Hip |
| Construction Number (C/N) | Not found 822 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117Mt |
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Air Force of the Republic of Yemen |
| Address |
Bayhan Al Qasab Air Base, Yemen |
822
Mikoyan-Gurevich MiG-15bis, c/n 1B00822
Latest photos of 822
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-15bis Search all Mikoyan-Gurevich MiG-15bis |
| Construction Number (C/N) | 1B00822 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1A |
| Also Registered As |
N822JM
Sale Reported
|
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | |
| Address |
Pima Air & Space Museum Tucson, Arizona United States |
822
Airbus C295W, c/n S-182
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | C295W Search all Airbus C295W |
| Construction Number (C/N) | S-182 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | 822 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |