Aircraft 89 Data
9
aircraft records found
89
315-XF
1988 Socata TB-30 Epsilon, c/n 89
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-30 Epsilon Search all Socata TB-30 Epsilon |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 89 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-540-L1B5D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 89 |
| Alternative Code/Name | 315-XF |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
89
Mikoyan-Gurevich MiG-29A, c/n 2960526389/3906
Latest photos of 89
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-29A Search all Mikoyan-Gurevich MiG-29A |
| Construction Number (C/N) | 2960526389/3906 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov RD-33 |
| Also Registered As |
8906
de-registered
|
Aircraft
| Registration Number | 89 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
89
Aero L-29 Delfin, c/n 194239
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | L-29 Delfin Search all Aero L-29 Delfin |
| Construction Number (C/N) | 194239 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Motorlet M-701C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 89 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2002-09-11 |
Owner
| Owner | Bulgaria Air Force |
| Address |
Bulgaria Air Force , Burkina Faso |
89
Aero Services Guepard Guepard 912, c/n Not found 89
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Services Guepard |
| Model | Guepard 912 Search all Aero Services Guepard Guepard 912 |
| Construction Number (C/N) | Not found 89 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | 912 |
Aircraft
| Registration Number | 89 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Private |
| Address |
, |
89
AZ
Aerospatiale N-262D-51 Fregate, c/n 89
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | N-262D-51 Fregate Search all Aerospatiale N-262D-51 Fregate |
| Construction Number (C/N) | 89 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 29 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Bastan VIIA |
Aircraft
| Registration Number | 89 |
| Alternative Code/Name | AZ |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Conservatoire d'Aeronefs non Operationnels Preserv |
| Address |
Chateaudun, France |
89
Mil MI-4A, c/n 01 189
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | MI-4A Search all Mil MI-4A |
| Construction Number (C/N) | 01 189 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Shvetsov ASch-82W |
Aircraft
| Registration Number | 89 |
| Current Status | Museums Exhibit |
Owner
| Owner | Russian Air Force |
| Address |
Moscow, Russian Federation |
89
Mil Mi-35 Hind E, c/n 520865
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-35 Hind E Search all Mil Mi-35 Hind E |
| Construction Number (C/N) | 520865 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV-3-117 |
Aircraft
| Registration Number | 89 |
| Current Status | Operational |
Owner
| Owner | |
| Address |
Kandahar, Afghanistan |
89
Lockheed P-3C Orion, c/n 285A-5652
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | P-3C Orion Search all Lockheed P-3C Orion |
| Construction Number (C/N) | 285A-5652 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-14 |
Aircraft
| Registration Number | 89 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Pakistan Navy |
| Address |
Naval Aviation Base Mehran, Karachi Pakistan |
89
Dassault Mystere IVA, c/n 89
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mystere IVA Search all Dassault Mystere IVA |
| Construction Number (C/N) | 89 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 89 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |