Aircraft 907 Data
13
aircraft records found
907
2017 Lockheed Martin F-35I Adir, c/n AS-6
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-35I Adir Search all Lockheed Martin F-35I Adir |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | AS-6 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F135-PW-100 |
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | Active with 140 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air Force |
| Address |
Nevatim Air Base, Israel |
907
2014 Pilatus PC-21, c/n 161
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-21 Search all Pilatus PC-21 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 161 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68B |
| Also Registered As |
HB-HWG
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2014-06-02 |
Owner
| Owner | Royal Saudi Air Force |
| Address |
, Saudi Arabia |
907
1986 Mikoyan-Gurevich MiG-21UM, c/n 516999507
Latest photos of 907
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21UM Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21UM |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 516999507 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R–13F–300 |
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | Preserved at Dunavarsány |
| Registration Cancel Date | 2000-08-24 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Hungary Air Force Pápa, Hungary |
907
1984 McDonnell Douglas AH-64A Peten, c/n PV095
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | AH-64A Peten Search all McDonnell Douglas AH-64A Peten |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | PV095 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T700-GE-701 |
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | Converted to AH-64D |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
, Israel |
907
1967 Antonov An-24V, c/n 77303907
Latest photos of 907
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-24V Search all Antonov An-24V |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 77303907 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 54 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-24A |
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1992-12-03 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Hungary Air Force / Airplane Museum Szolnok-Szandaszölös, Hungary |
907
1967 Northrop F-5B Freedom Fighter, c/n N.9010
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5B Freedom Fighter Search all Northrop F-5B Freedom Fighter |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | N.9010 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-13 |
| Also Registered As |
14907
Re-serialled as 907
|
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
907
1957 Lockheed F-104A Starfighter, c/n 183-1066
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | F-104A Starfighter Search all Lockheed F-104A Starfighter |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 183-1066 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J79-GE-19 |
| Also Registered As |
56-0778
Preserved
|
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
Amman, Jordan |
907
1956 Lockheed F-104A Starfighter, c/n 56-778
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | F-104A Starfighter Search all Lockheed F-104A Starfighter |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 56-778 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J79-GE-19 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
Amman, Jordan |
907
1952 Mikoyan-Gurevich MiG-15bis, c/n 31530907
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-15bis Search all Mikoyan-Gurevich MiG-15bis |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 31530907 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1972-05-18 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Hungary Air Force , Hungary |
907
1949 Tupolev Tu-2T, c/n 0907
Airframe Info
| Manufacturer | Tupolev |
| Model | Tu-2T Search all Tupolev Tu-2T |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 0907 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Shvetsov ASh-82V |
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Hungary Air Force , Hungary |
907
Aérospatiale SA-342L Gazelle, c/n 1788
Airframe Info
| Manufacturer | Aérospatiale |
| Model | SA-342L Gazelle Search all Aérospatiale SA-342L Gazelle |
| Construction Number (C/N) | 1788 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Astazou XIV |
| Also Registered As |
1335
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Israeli Air Force Museum |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
907
Douglas TA-4SU Skyhawk, c/n 12287
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | TA-4SU Skyhawk Search all Douglas TA-4SU Skyhawk |
| Construction Number (C/N) | 12287 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J79-GE-19 |
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
, Singapore |
907
North American T-28A Trojan, c/n Not found 907
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | T-28A Trojan Search all North American T-28A Trojan |
| Construction Number (C/N) | Not found 907 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 907 |
| Current Status | Cockpit in Car park at Proud B |
Owner
| Owner | Proud Bird Restaurant |
| Address |
, United States |