Aircraft 908 Data
5
aircraft records found
908
2014 Pilatus PC-21, c/n 162
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-21 Search all Pilatus PC-21 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 162 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68B |
| Also Registered As |
HB-HWH
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | 908 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2014-06-09 |
Owner
| Owner | Royal Saudi Air Force |
| Address |
, Saudi Arabia |
908
1967 Antonov An-24V, c/n 77303908
Latest photos of 908
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-24V Search all Antonov An-24V |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 77303908 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 54 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-24A |
Aircraft
| Registration Number | 908 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1992-12-03 |
Owner
| Owner | Hungary Air Force / Military technical park |
| Address |
Pintér Müvek, Military technical park Kecel, Hungary |
908
1967 Northrop F-5B Freedom Fighter, c/n N.9011
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5B Freedom Fighter Search all Northrop F-5B Freedom Fighter |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | N.9011 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-13 |
Aircraft
| Registration Number | 908 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
908
1956 Lockheed F-104A Starfighter, c/n 56-780
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | F-104A Starfighter Search all Lockheed F-104A Starfighter |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 56-780 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J79-GE-3 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 908 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
, Jordan |
908
Douglas TA-4SU Skyhawk, c/n 11943
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | TA-4SU Skyhawk Search all Douglas TA-4SU Skyhawk |
| Construction Number (C/N) | 11943 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J79-GE-19 |
Aircraft
| Registration Number | 908 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
, Singapore |