Aircraft 948 Data
5
aircraft records found
948
1974 De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter, c/n 405
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-6-300 Twin Otter Search all De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 405 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-27 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 948 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 1974-07-05 |
Owner
| Owner | Chilean Air Force |
| Address |
, Chile |
948
1961 Lockheed C-130B Hercules, c/n 282-3624
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | C-130B Hercules Search all Lockheed C-130B Hercules |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 282-3624 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-7A |
Aircraft
| Registration Number | 948 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
, Greece |
948
Lockheed Martin F-35I Adir, c/n AS-32
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-35I Adir Search all Lockheed Martin F-35I Adir |
| Construction Number (C/N) | AS-32 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F135-PW-100 |
Aircraft
| Registration Number | 948 |
| Current Status | Operational |
| Delivery Date | 2022-03-24 |
Owner
| Owner | Israeli Air Force |
| Address |
, Israel |
948
Mikoyan-Gurevich MiG-17PF, c/n 0948
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-17PF Search all Mikoyan-Gurevich MiG-17PF |
| Construction Number (C/N) | 0948 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1F |
Aircraft
| Registration Number | 948 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Muzeum Sil Powietrznych |
| Address |
Deblin, 08 - 521 Poland |
948
Mil Mi-24V Hind E, c/n Not found 948
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Construction Number (C/N) | Not found 948 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117V |
Aircraft
| Registration Number | 948 |
| Current Status | Active with 3rd Helicopter Sqn |
Owner
| Owner | Sudanese Air Force |
| Address |
Jebel Aulia Air Base, Sudan |