Aircraft 9Q-CJT Data
3
aircraft records found
9Q-CJT
1982 Beech B200C, c/n BL-53
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200C Search all Beech B200C |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | BL-53 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
N157A
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | 9Q-CJT |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Kinshasa, Congo |
9Q-CJT
1941 De Havilland DH-89A Dominie/Dragon Rapide, c/n 6607
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-89A Dominie/Dragon Rapide Search all De Havilland DH-89A Dominie/Dragon Rapide |
| Year built | 1941 |
| Construction Number (C/N) | 6607 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Gipsy Queen 3 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 9Q-CJT |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Congo |
9Q-CJT
De Havilland DH-89A Dominie I, c/n 6925
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-89A Dominie I Search all De Havilland DH-89A Dominie I |
| Construction Number (C/N) | 6925 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Gipsy Six |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 9Q-CJT |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Congo |