Aircraft C-FAMI Data
3
aircraft records found
C-FAMI
2007 Cessna 560XL Citation XLS, c/n 560-5688
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Citation XLS Search all Cessna 560XL Citation XLS |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 560-5688 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW-545A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FAMI |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-11-16 |
Owner
| Owner | Skyservice Business Aviation Incorporated |
| Address |
Dorval, Quebec H9P 1A2 Canada |
C-FAMI
2003 Cessna 560 Citation Encore, c/n 560-0648
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560 Citation Encore Search all Cessna 560 Citation Encore |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 560-0648 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW535A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FAMI |
| Mode S (ICAO24) Code | C00141 |
| Certification Issued | 2010-09-28 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2010-09-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Omega Air Corporation (Blackcomb Aviation) |
| Address |
Richmond, British Columbia V7B1A3 Canada |
C-FAMI
2001 Cessna 560 Citation Encore, c/n 560-0566
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560 Citation Encore Search all Cessna 560 Citation Encore |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 560-0566 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW535A |
| Also Registered As |
N560FP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-FAMI |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2006-11-09 |
Owner
| Owner | Image Air Charter Ltd. |
| Address |
, Ontario Canada |