Aircraft C-FBCS Data
4
aircraft records found
C-FBCS
FTV1
2013 Bombardier CSeries CS100 (BD-500-1A10), c/n 50001
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | CSeries CS100 (BD-500-1A10) Search all Bombardier CSeries CS100 (BD-500-1A10) |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 50001 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 125 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW1524G |
Aircraft
| Registration Number | C-FBCS |
| Alternative Code/Name | FTV1 |
| Mode S (ICAO24) Code | C002EB |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2013-05-06 |
Owner
| Owner | Bombardier Aerospace |
| Address |
Montreal, Quebec H3C3G9 Canada |
User contributed data
| Wing Span | 35.1 m (by Paolo Cerutti on 2013-05-09 19:58:44) |
| Max Take-off Weight | 58513 kg (by Paolo Cerutti on 2013-05-09 19:58:43) |
| Service ceiling | 41000ft (by Blaze92 on 2013-07-28 16:07:37) |
| Mode S Code | C002EB (by Blaze92 on 2013-07-28 16:07:37) |
C-FBCS
1995 De Havilland Canada DHC-8-202, c/n 413
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-202 Search all De Havilland Canada DHC-8-202 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 413 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 40 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo Prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FBCS |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Bombardier Inc. |
| Address |
, Quebec Canada |
C-FBCS
1978 Piper PA-31T-620 Cheyenne II, c/n 31T-7820038
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T-620 Cheyenne II Search all Piper PA-31T-620 Cheyenne II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 31T-7820038 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
N679MM
Deregistered
|
Aircraft
| Registration Number | C-FBCS |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | B C S Construction Ltd |
| Address |
Surrey, British Columbia V3T 4W2 Canada |
C-FBCS
1977 Beech E90 King Air, c/n LW-235
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E90 King Air Search all Beech E90 King Air |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | LW-235 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FBCS |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1988-03-18 |
| Registration Cancel Date | 1990-06-20 |
Owner
| Owner | Toronto Airways Limited |
| Address |
Markham, Ontario L3P 3J9 Canada |