Aircraft C-FCZZ Data
2
aircraft records found
C-FCZZ
1973 Rockwell 690A Turbo Commander, c/n 11106
Latest photos of C-FCZZ
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690A Turbo Commander Search all Rockwell 690A Turbo Commander |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 11106 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FCZZ |
| Mode S (ICAO24) Code | C007EC |
| Certification Issued | 2002-06-24 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2002-06-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Conair Group Inc. (Conair Aviation) |
| Address |
Abbotsford, British Columbia V2T6H5 Canada |
C-FCZZ
1958 Douglas DC-6A, c/n 45498
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-6A Search all Douglas DC-6A |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 45498 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FCZZ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1999-10-07 |
| Registration Cancel Date | 2000-08-18 |
Owner
| Owner | Conair Group Incorporated |
| Address |
Abbotsford, British Columbia V2S 4N9 Canada |