Aircraft C-FDHP Data
6
aircraft records found
C-FDHP
2014 Bombardier BD-700-1A11 Global 5000, c/n 9660
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | BD-700-1A11 Global 5000 Search all Bombardier BD-700-1A11 Global 5000 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 9660 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce BR700-710A220 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FDHP |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2014-09-05 |
| Registration Cancel Date | 2015-05-27 |
Owner
| Owner | Bombardier Incorporated |
| Address |
Montreal, Quebec H3C 3G9 Canada |
C-FDHP
2005 Air Tractor AT-802A, c/n 802A-0226
Latest photos of C-FDHP
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-802A Search all Air Tractor AT-802A |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 802A-0226 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | C-FDHP |
| Mode S (ICAO24) Code | C008B2 |
| Certification Issued | 2011-04-28 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2011-04-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Conair Group Inc. (Conair Aviation) |
| Address |
Abbotsford, British Columbia V2T6H5 Canada |
C-FDHP
2003 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4088
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 4088 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW150A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FDHP |
| Current Status | Manufacturer test registered |
| Delivery Date | 2004-01-02 |
| Registration Cancel Date | 2004-03-19 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Inc. , Canada |
C-FDHP
2002 De Havilland Canada DHC-8-315Q, c/n 580
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-315Q Search all De Havilland Canada DHC-8-315Q |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 580 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turboprop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW123E |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FDHP |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2001-11-21 |
| Registration Cancel Date | 2002-02-04 |
Owner
| Owner | Bombardier Incorporated |
| Address |
Downsview, Ontario M3K 1Y5 Canada |
C-FDHP
2001 De Havilland Canada DHC-8-402, c/n 4037
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402 Search all De Havilland Canada DHC-8-402 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 4037 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
N403QX
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-FDHP |
| Current Status | Manufacturer test registered |
| Delivery Date | 2000-12-27 |
| Registration Cancel Date | 2001-02-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Aerospace Inc. Ontario, Canada |
C-FDHP
1999 De Havilland Canada DHC-8-103Q, c/n 540
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-103Q Search all De Havilland Canada DHC-8-103Q |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 540 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW121 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FDHP |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 1999-10-21 |
| Registration Cancel Date | 2000-01-14 |
Owner
| Owner | Bombardier Incorporated |
| Address |
Downsview, Ontario M3K 1Y5 Canada |