Aircraft C-FDHV Data
4
aircraft records found
C-FDHV
92
2009 Air Tractor AT-802A, c/n 802A-0348
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-802A Search all Air Tractor AT-802A |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 802A-0348 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | C-FDHV |
| Alternative Code/Name | 92 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2009-11-18 |
| Registration Cancel Date | 2017-07-11 |
Owner
| Owner | Conair Group Incorporated |
| Address |
Abbotsford, British Columbia V2T 6H5 Canada |
C-FDHV
2004 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20026
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 20026 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FDHV |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2004-11-26 |
| Registration Cancel Date | 2005-01-19 |
Owner
| Owner | Bombardier Incorporated |
| Address |
Montreal, Quebec H3C 3G9 Canada |
C-FDHV
2004 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4095
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 4095 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FDHV |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Inc. , Canada |
C-FDHV
1999 De Havilland Canada DHC-8-202, c/n 522
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-202 Search all De Havilland Canada DHC-8-202 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 522 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 40 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW123C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FDHV |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 1999-04-08 |
| Registration Cancel Date | 1999-04-28 |
Owner
| Owner | Bombardier Incorporated |
| Address |
Downsview, Ontario M3K 1Y5 Canada |