Aircraft C-FDHX Data
3
aircraft records found
C-FDHX
2008 Air Tractor AT-802A, c/n 802A-0311
Latest photos of C-FDHX
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-802A Search all Air Tractor AT-802A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 802A-0311 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | C-FDHX |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Conair Group Inc. (Conair Aviation) |
| Address |
Abbotsford, British Columbia V2T6H5 Canada |
C-FDHX
2004 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4090
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 4090 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FDHX |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Inc. , Canada |
C-FDHX
2001 De Havilland Canada DHC-8-402, c/n 4039
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402 Search all De Havilland Canada DHC-8-402 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 4039 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 76 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW150A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FDHX |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Aerospace Inc. , Canada |