Aircraft C-FEAE Data
2
aircraft records found
C-FEAE
2014 Sikorsky S-92A, c/n 920229
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 920229 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FEAE |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2014-07-30 |
| Registration Cancel Date | 2016-06-16 |
Owner
| Owner | CHC Helicopters Canada Incorporated |
| Address |
St.John's, Newfoundland A1A 6A8 Canada |
C-FEAE
1982 Hawker Siddeley HS.125 Series 700A, c/n 257180 l/n NA0328
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 700A Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 700A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 257180 |
| Line Number (L/N) | NA0328 |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo Jet |
Aircraft
| Registration Number | C-FEAE |
| Mode S (ICAO24) Code | C00A95 |
| Certification Issued | 2007-10-23 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2007-10-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ACASS Canada Ltd. |
| Address |
Montreal, Quebec H4T2B5 Canada |