Aircraft C-FFCL Data
5
aircraft records found
C-FFCL
2006 Bell 412EP, c/n 36417
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412EP Search all Bell 412EP |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 36417 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FFCL |
| Current Status | Exported to Peru |
| Delivery Date | 2014-08-05 |
| Registration Cancel Date | 2015-12-03 |
Owner
| Owner | Alpine Aerotech Limited Partnership |
| Address |
West Kelowna, British Columbia V1Z 1G5 Canada |
C-FFCL
2005 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4120
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 4120 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FFCL |
| Current Status | Manufacturer test registered |
| Delivery Date | 2006-02-20 |
| Registration Cancel Date | 2006-04-24 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Inc. Ontario, Canada |
C-FFCL
2003 Cessna 208 Caravan I, c/n 20800301
Latest photos of C-FFCL
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208 Caravan I Search all Cessna 208 Caravan I |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 20800301 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FFCL |
| Mode S (ICAO24) Code | C00D74 |
| Certification Issued | 2010-06-07 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2007-05-15 |
| Registration Cancel Date | 2014-03-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BBS Aircraft Inc. |
| Address |
16 Wayne Hicks Lane Saskatoon, Saskatchewan S7L6S2 Canada |
C-FFCL
1984 Aerospatiale AS-332L, c/n 2099
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-332L Search all Aerospatiale AS-332L |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 2099 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Makila 1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FFCL |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-01-02 |
Owner
| Owner | Horizon Helicopters Ltd. |
| Address |
Whitehorse, Yukon Y1A 0M7 Canada |
C-FFCL
1979 Cessna 550 Citation II, c/n 550-0069
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Citation II Search all Cessna 550 Citation II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 550-0069 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FFCL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1997-08-19 |
| Registration Cancel Date | 1999-10-29 |
Owner
| Owner | West Wind Aviation Inc |
| Address |
, Canada |