Aircraft C-FFZP Data
4
aircraft records found
C-FFZP
2009 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4257
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 4257 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW150A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FFZP |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2021-09-28 |
Owner
| Owner | Conair Group Incorporated |
| Address |
Abbotsford, British Columbia V2T 6H5 Canada |
C-FFZP
2005 Bombardier Challenger 604 (CL-600-2B16), c/n 5628
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 604 (CL-600-2B16) Search all Bombardier Challenger 604 (CL-600-2B16) |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 5628 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF34-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FFZP |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |
C-FFZP
1978 Cessna 414A, c/n 414A0043
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 414A0043 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FFZP |
| Mode S (ICAO24) Code | C00FCE |
| Certification Issued | 2008-05-05 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2008-01-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kenny Aviation Inc. |
| Address |
Ottawa, Ontario K1J7H1 Canada |
C-FFZP
1975 Saunders ST-27, c/n ST27 010
Airframe Info
| Manufacturer | Saunders |
| Model | ST-27 Search all Saunders ST-27 |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | ST27 010 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | C-FFZP |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1989-11-20 |
Owner
| Owner | Air Atonabee Ltd (as City Express) |
| Address |
Toronto, Ontario M5V 2N8 Canada |